Rosspoint, Evarts win Governor’s Cups


Special to Civitas Media



Courtesy of Harlan County Schools Members of the District 122 champion Rosspoint Academic Team are, front row, from left: Principal Bryan Howard, Bryan Howard, Katie Ramsey, Elizabeth Nelson and Landon McCreary; middle row: Mason Beach, Samuel Henson, Caleb Rose, Brayden Howard and coach Stacey McCreary; back row: Brody Napier, Chloe Shelton, Marissa Hatfield and Dallas Sergent. Not pictured: Dillon Scott and Tara Martin.


Members of the District 123 champion Evarts Academic Team are, front row, from left: Molly Brock, Olivia Freeman, Destiny Farley, Maria Ball, Alexis Freeman and Alyssa Wynn; middle row: Briley Edwards, Emma Lewis, Madison Jones, Austin Brock and Plez Dean; back row: Coach Teresa Roy, Abby Wynn, Chase Sizemore, Matt Lewis, Marissa Marlowe, Emma Ball and Principal Sherry Anglian.


Rosspoint Elementary won the District 122 Kentucky Governor’s Cup for elementary grades. Following Rosspoint were teams from Wallins, James A. Cawood and Green Hills elementary schools.

Evarts Elementary School won top honors in the District 123 Kentucky Governor’s Cup for elementary students. They were followed by Harlan, Cumberland, Cawood and Black Mountain.

RESULTS FOR DISTRICT 122

Quick Recall: Rosspoint, first; Wallins, second; James A. Cawood, third; and Green Hills, fourth.

Future Problem Solving: Rosspoint and Wallins tied for first.

Mathematics: Dillon Scott, Rosspoint, and Caleb Rose, Rosspoint, tied for first; Gracie Barker, Wallins, third; Amanda Simpson, James A. Cawood, fourth; and Jesse Cottrell, Wallins, fifth.

Science: Jess Cottrell, Wallins, first; Aiden Carroll, James A. Cawood, second; Landon McCreary, Rosspoint, third; Elizabeth Nelson, Rosspoint, fourth; and Joshua Sage, James A. Cawood, fifth.

Social Studies: Chloe Shelton, Rosspoint, first; Landon McCreary, Rosspoint, second; Marissa Hatfield, Rosspoint, third; Taylor Lunsford, James A. Cawood, fourth; and Ashley Miniard, Wallins, fifth.

Language Arts: Chloe Shelton, Rosspoint, first; Alisha Middleton, Green Hills, second; Caleb Rose, Rosspoint, third; and Brayden Howard, Rosspoint, and Gracie Barker, Wallins, tie for fourth.

Arts and Humanities: Elizabeth Nelson, Rosspoint, first; Mason Beach, Rosspoint, second; Alonna Adkins, James A. Cawood, third; Gavin Enlow, Wallins, fourth; Luke Heflin, James A. Cawood, Savannah Hill, Wallins, and Joshua Sage, James A. Cawood, tied for fifth.

Composition: Elizabeth Nelson, Rosspoint, first; Bryan Howard, Rosspoint, second; Andrew Daniels, James A. Cawood, third; Jayden Simpson, Wallins, fourth; and Luke Heflin, James A. Cawood, fifth.

RESULTS FOR DISTRICT 123

Quick Recall: Evarts, first; Cumberland, second; Harlan, third; Cawood, fourth; and Black Mountain, fifth.

Future Problem Solving: Evarts, first; Harlan, second.

Mathematics: Josh Pinkley, Cumberland, first; Krishna Sajnani, Harlan, second; Elizabeth Cope, Cumberland, third; Emma Lewis, Evarts, fourth; and Campbell Nunez, Harlan, fifth.

Science: Jacob Shoemaker, Harlan, first; Matt Lewis, Evarts, second; Jace Noe, Cawood, third; Matt Davis, Cawood, and Chase Sizemore, Evarts, tie for fourth.

Social Studies: Madison Jones, Evarts, first; Jeremiah Allen, Cawood, second; Chase Sizemore, Evarts, third; Krishna Sajnani, Harlan, fourth; and Jayson McKnight, Cumberland, fifth.

Language Arts: Molly Brock, Evarts, and Destiny Farley, Evarts, tie for first; Makenna Jackson, Harlan, third; Josh Pinkley, Cumberland, fourth; and Emma Begley, Cawood, fifth;

Arts and Humanities: Abby Wynn, Evarts, first; Makenna Jackson, Harlan, second; Mia Pace, Harlan, third; John Hughes, Black Mountain, fourth; and Emma Bell, Evarts, fifth.

Composition: Campbell Nunez, Harlan, first; Emma Begley, Cawood, second; Emma Ball, Evarts, third; Matt Lewis, Evarts, fourth; and Mia Pace, Harlan, fifth.

Winners from Districts 121, 122 and 123 advance to Region 31 to be held at Page School Center. The future problem solving and composition will take place on March 8. The written assessments and quick recall will be held on March 12.

Teams in Region 31 are: Bell Central, Page, Pineville, Right Fork, Yellow Creek, Green Hills, James A. Cawood, Rosspoint, Black Mountain, Cawood, Cumberland, Evarts and Harlan.

Courtesy of Harlan County Schools Members of the District 122 champion Rosspoint Academic Team are, front row, from left: Principal Bryan Howard, Bryan Howard, Katie Ramsey, Elizabeth Nelson and Landon McCreary; middle row: Mason Beach, Samuel Henson, Caleb Rose, Brayden Howard and coach Stacey McCreary; back row: Brody Napier, Chloe Shelton, Marissa Hatfield and Dallas Sergent. Not pictured: Dillon Scott and Tara Martin.
http://harlandaily.com/wp-content/uploads/2016/03/web1_Rosspoint-Academic.jpgCourtesy of Harlan County Schools Members of the District 122 champion Rosspoint Academic Team are, front row, from left: Principal Bryan Howard, Bryan Howard, Katie Ramsey, Elizabeth Nelson and Landon McCreary; middle row: Mason Beach, Samuel Henson, Caleb Rose, Brayden Howard and coach Stacey McCreary; back row: Brody Napier, Chloe Shelton, Marissa Hatfield and Dallas Sergent. Not pictured: Dillon Scott and Tara Martin.

Members of the District 123 champion Evarts Academic Team are, front row, from left: Molly Brock, Olivia Freeman, Destiny Farley, Maria Ball, Alexis Freeman and Alyssa Wynn; middle row: Briley Edwards, Emma Lewis, Madison Jones, Austin Brock and Plez Dean; back row: Coach Teresa Roy, Abby Wynn, Chase Sizemore, Matt Lewis, Marissa Marlowe, Emma Ball and Principal Sherry Anglian.
http://harlandaily.com/wp-content/uploads/2016/03/web1_Evarts-Academic.jpgMembers of the District 123 champion Evarts Academic Team are, front row, from left: Molly Brock, Olivia Freeman, Destiny Farley, Maria Ball, Alexis Freeman and Alyssa Wynn; middle row: Briley Edwards, Emma Lewis, Madison Jones, Austin Brock and Plez Dean; back row: Coach Teresa Roy, Abby Wynn, Chase Sizemore, Matt Lewis, Marissa Marlowe, Emma Ball and Principal Sherry Anglian.

Special to Civitas Media

comments powered by Disqus